Jak vybrat ŠVIHADLO?

08.07.2022

Lámete si hlavu jaké švihadlo do začátku vybrat? 

Na problematiku výběru švihadla si posvítíme našima očima coby dlouholetých reprezentantů České republiky v jump rope (rope skipping). Z pohledu skokanů, kteří se švihadlu věnují komplexně jako sportu a nepoužívají švihadlo pouze jako doplněk k tréninku.

Rádi bychom se představili těm, kteří tento článek našli náhodou. Náš tým si říká "Skipping Boys", skáčeme od r. 2008, kdy tady rope skipping ještě téměř nikdo neznal. Youtube byl v plenkách a Instagram ještě neexistoval. Vše jsme zkoušeli metodou pokus omyl a objevovali triky, které už pochopitelně objevené byly :) 

Od r. 2014 jezdíme na mezinárodní a světové soutěže. Náš tým se od MS 2015 drží v žebříčku TOP 10 nejlepších týmů světa v disciplíně Double Dutch Contest. Dnes patříme k nejlepším a nejvýraznějším skokanům v ČR.

Dost chlubení :) 

Přijde nám ale fér představit se. Ukázat, že jsme švihadlo neobjevili loni během karantény.


Pokud jste švihadlo nikdy nedrželi v ruce a chcete začít, nečekejte žádnou zázračnou radu ani nehledejte nejlepší švihadlo. Běžte do Decathlonu, kupte si švihadlo za dvě kila a prostě začněte. Zjistěte, zda vás to baví a rozhodněte se posléze, jaké švihadlo si pořídíte. Zaručujeme vám, že si pořídíte všechna švihadla :)

Když jsme začínali my, první měsíc jsme trénovali s klasickým provazovým švihadlem, které známe ze školy. Divili byste se, ale i s tímhle "obyčejným" švihadlem se pořádně zapotíte a dokážete utočit dvojšvih nebo skákat na zadku.


Chcete-li už od začátku mít fancy švihadlo a myslíte to s rope skippingem vážně. Máte na výběr ze tří možností. Kabelové, korálkové anebo lankové švihadlo. Záleží také kterou cestou se chcete vydat. 

Kabelové švihadlo
Korálkové švihadlo
Lankové švihadlo

Na rychlost (neboli speed) je ideální lankové švihadlo, s kterým můžete skákat "alte" (střídnonož), vázané dvojšvihy anebo trojšvihy. Ze začátku než se naučíte švihadlo perfektně ovládat se může zdát nereálné skákat v tempu 30 sekund. Trvá to, než se s ním naučíte! Ovšem potenciál pro zlepšení je zde obrovský. Například v roce 2017 na Mistrovství světa Tori Boggs skočila přes švihadlo v disciplíně 1x30 sekund 101 přeskoků (počítá se jen pravá noha, tedy celkové skóre měla 202 přeskoků). Zkuste si změřit kolik dáte vy :)

Korálkové švihadlo je zase ideální volbou pro začátečníky, kteří se chtějí začít učit triky. Dělat freestyle. Švihadlo je pomalejší a krásně drží tvar, díky tomu pochopíte, jak se švihadlo chová u konkrétních triků. Nenechte se ale zmást, korálkové švihadlo na závodech používají i někteří nejlepší skokani světa.


Kabelové švihadlo se rovněž hodí na triky, skočíte s ním to samé jako s koralkovým švihadlem. Kabel je ovšem lehčí, svižnější a díky tomu s ním jdou zvládat bez větší námahy mnohošvihy. Většinu skokanů uvidíte právě kabelové švihadlo používat na závodech.


Dlouhé nebo krátké ručky? 

Zde jde čistě o vaší preferenci. Zkuste a uvidíte. Obecně ale platí, že dlouhé ručky vám dají více prostoru pro triky, protože vám "prodlouží" ruce a drží kabel dál od těla, jsou ale trochu těžší. Krátké ručky vám švihadlo pomohou zrychlit, jsou lehčí ale zase musíte více točit zápěstím.


Jak na správnou délku švihadla? 

Nejčastější rada, kterou všichni známe, je stoupnout si na švihadlo oběma nohama a ručky natáhnout k ramenům. 

Takto budete mít švihadlo moc dlouhé! Ideální je stoupnout si na švihadlo oběma nohama a ručky mít v úrovni prsou, spíše pod nimi. Postupným trénováním se vám bude přirozeně švihadlo zkracovat. Nejlepší skokani mají švihadlo někde mezi boky a prsy. 

Platí nepsané pravidlo: Čím lepší skokan, tím kratší švihadlo